DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Odblešení

        Fakt, že náš pes blechy nemusí nutně znamenat, že je to zanedbaný chudák. Stačí, když se proběhne v místech, kde bývá lesní zvěř, najde ježka apod., a někdy si bohužel pes přinese blechy z výstavy nebo jiné hromadné psí akce.

        Jak vlastně poznáme, že má pes blechy? Buď samozejmě přímo blechu vidíme, nebo na kůži, resp. v srsti psa najdeme bleší trus, pes se často drbe nebo kouše, bývá nervózní. U některých psů se projevuje kožní alergická reakce na bleší kousnutí.

        Jak se blech zbavit? Zásada zní: blecha nikdy není sama. Co to znamená? Že obvykle ve chvíli odhalení už ve psím kožichu a okolí žije celá bleší kolonie. Je tedy třeba důkladně vyprat a vyčistit vše, kde se pes pohybuje, a zejména místa, kde spí, a samozřejmě je třeba odblešit samotného psa  (eventuelně všechny ostatní naše psy). K dostání je celá řada šamponů proti blechám, osobně mám nejraději léty prověřený Difusil.  Pro prevenci jsou určeny antiparazitní obojky a tzv. pipety. Z těch, které jsme vyzkoušeli, se nám po všech stránkách pro vlkodava nejlépe osvědčil antiparazitní obojek zn. Scalibor, který výborně funguje i proti klíšťatům.

        Další "bleší" informace najdete např. tu.

 

Odčervení

        Odčervení je zcela zásadní především u štěňat, protože vnitřní parazité mohou malé štěně během pár dnů nejen výrazně oslabit, ale i zabít, což se v extrémním případě může stát i u dospělého psa.

        Štěňata se zpravidla doporučuje odčervit poprvé ve věku 2-3 týdnů a následně každé dva týdny až do dvou měsíců věku. Štěňata vždy odčervujeme pouze pastou! Se štěňaty VŽDY odčervujeme i jejich matku a ostatní psy, kteří s nimi příjdou do kontaktu.  Dále se běžné odčervuje tabletami dle hmotnosti psa zhruba 1x za 3-6 měsíců, jako šetrnější se ale ukazuje spíše nechat nejdříve vyšetřit trus psa a až při pozitivním nálezu přistoupit k odčervení.

        Je třeba si uvědomit, že odčervení v žádném případě nepůsobí preventivně - i právě odčervený pes může mít během chvíle parazity znova.  Je vhodné používat vícedenní odčervení (zpravidla 3-5 denní).

 

Očkování

        Na rozdíl od odčervení, očkování je prevencí infekčních onemocnění. Nejčastěji se jedná o následující:

- psinka: virové onemocnění postihující především mladé psy, projevuje se průjmy, zvýšenou teplotou, mohou se přidat kožní, nebo i nervové projevy. Toto onemocnění je velmi vážené a často končí úhynem psa.

- parvoviróza: virové onemocnění, které ohrožuje především mladé psy, projevuje se úporným zvracením a průjmem, dochází k rychlé dehydrataci.

- infekční hepatitida: infekční zánět jater, projevuje se horečkou, zvracením a průjmem s krví, zvětšením mízních uzlin.

- leptospiróza: bakteriální onemocnění, projevuje se horečkou, zvracením, sehlávají ledviny a játra. Často dochází k rychlému úhynu psa.

- vzteklina: velmi závažné virové onemocnění postihující nervovou soustavu, končí smrtí. Očkování je ze zákona povinné.

- psincový kašel: virové onemocnění napadající horní cesty dýchací, projevuje se, jak název napovídá, kašlem.

- herpes virus: virové onemocnění, které se u dospělého psa nemusí vůbec projevit, avšak výrazně ovlivňuje plodnost, může zapříčinit úhyn novorozených štěňat. Více zde. Očkují se feny po krytí a před porodem.

 

Schéma očkování bývá následující:

6. - 8. týdnů  psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, psincový kašel

8. - 12. týdnů: psinka, parvovizóza, infekční zánět jater, psincový kašel, leptospiróza

12. - 16. týdnů: psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, psincový kašel, leptospiróza, vzteklina

Následně 1x ročně, případně dle účinnosti konkrétního očkování: psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, psincový kašel, leptospiróza, vzteklina

 

Očkujeme vždy pouze zcela zdravého psa!