DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

        Výběr štěněte by měl začít výběrem chovatele, resp. chovatelské stanice, odkud si našeho vytouženého drobka chceme přivézt. A jakého chovatele vlastně hledáme? Především zodpovědného, se skutečným zájmem o plemeno. Takového, který bude ochotně odpovídat na naše otázky. Takového, jehož přístup ke psům se nám bude líbit a jehož způsob držení psů budeme považovat za dobrý.

        Proč je to tak důležité? Protože s největší pravděpodobností budeme v začátcích potřebovat poradit, možná i pomoci a pokud si vezmeme štěně od člověka, který nebude schopen ani ochoten nám radu a pomoc nabídnout, budeme o to složitěji hledat informace jinde. 

        Proč by se nám mělo líbit, jak se chovatel ke svým psům chová a v jakých podmínkách je drží? Protože v tom prostředí bude vyrůstat a získávat první zkušenosti a návyky naše štěně. A všechna negativa, se kterými se štěně v tomto ranném věku setká, se v budoucnu napravují obtížně. A přeci chceme, aby o naše štěně bylo dobře postaráno hned od počátku, aby dostalo potřebnou péči, kvalitní výživu a bylo řádně socializováno.

        Jak toho "svého" chovatele najít? V dnešní době obvykle probíhá prvotní výběr na internetu. Seznam chovatelských stanic s webovými stránkami naleznete tady. Zkontaktovat s chovateli se ale můžeme také na různých akcích, ať už jsou to výstavy (zejména klubových výstav se účastní řada chovatelů), coursingy, různá setkání apod.. Doporučuji vybrat 2 - 3 chovatele a domluvit si návštěvu jejich chovatelské stanice.

        Jakmile víme, od koho si štěně chceme pořídit, probereme s ním jeho chovatelské plány. Pokud očekávané spojení odpovídá naší představě a požadavkům, můžeme se začít těšit na budoucí přírůstek do rodiny. Po narození vrhu začneme, obvykle ve spolupráci s chovatelem, vybírat to správné štěně právě pro nás. Poměrně snadná je prvotní selekce podle pohlaví, případně barvy. Další výběr by se měl, zejména pokud jsme začátečníci, odvíjet především podle povahy. Výchova příliš dominantního, aktivního nebo naopak bázlivějšího štěněte  klade na majitele o něco vyšší nároky. Pro začátek bych volila přátelské, přiměřeně aktivní štěně. V případě, že máme se štěnětem do budoucna výstavní, chovatelské nebo sportovní ambice, je výběr o něco složitější. Ovšem v době odběru štěněte, tedy ve věku obvykle 8-12 týdnů, není možné zaručit, že ze štěněte vyroste výstavní nebo sportovní šampion. Před chovateli, kteří toto zájemcům slibují, je lepší se mít na pozoru.

        Štěňátko je vybráno, jeho věk je minimálně 8 týdnů a nadchází "den D", kdy si pro něj jedeme. Pro štěně jedeme raději ve dvou. Vždy je lepší, pokud se jeden člověk může cestou věnovat štěněti a druhý řízení. Nezapomeneme vzít štěněti misku na vodu a vodu, a také obojek a vodítko pro případ, že budeme cestou potřebovat zastavit a nechat štěně vyvenčit.

        ZÁSADNĚ přebíráme pouze zcela zdravé štěně prosté jakýchkoliv známek nemoci. Tzn. štěně by nemělo mít žádný výtok z očí, nosu, nemělo by mít zanesené zvukovody, nemělo by mít průjem. Jeho srst by měla být čistá, lesklá, kůže pružná, bez lupů a jiných kožních problémů, samozřejmě také bez vnějších parazitů. Štěně by mělo být aktivní, veselé, v dobré kondici. 8 týdenní štěně by mělo mít alespoň 8kg, ovšem běžná hmotnost je 10-13kg. Nikdy nepřebíráme štěně, které se nám nezdá v pořádku. V takovém případě se raději s chovatelem domluvme, že si jej vyzvedneme třeba o týden nebo dva později.

        S chovatelem uzavřeme o prodeji štěněte písemnou kupní smlouvu, která bude obsahovat zejména údaje o nás jako kupujícím, chovateli jako prodávajícím a štěněti, coby předmětu smlouvy. Dále bude obsahovat cenu a jeji splatnost (v případě, že štěně kupujeme na splátky, můžeme očekávat ustanovení, že štěně zůstává majetkem chovatele až do doby úplného uhrazení kupní ceny). Jestliže jsme si vybrali štěně např. s nekorektním skusem, pejska s nesesouplými varlaty nebo jinou vadou, mělo by toto být ve smlouvě výslovně uvedeno. V případě, že štěně přebíráme dříve, než je vystaven rodokmen, je vhodné do smlouvy uvést závazek chovatele, že nám rodokmen předá ihned po jeho obdržení od plemenné knihy. Smlouva však může obsahovat i celou řadu dalších ustanovení podle domluvy mezi chovatelem a majitelem štěněte.

        Se štěnětem přebíráme vždy očkovací průkaz, kde se můžeme přesvědčit o dosud provedených očkováních a odčerveních.

        Někteří chovatelé nám připraví písemná doporučení, jak se o štěně zejména v nejbližších dnech starat. Pokud se tak nestane, zeptáme se především na to (a raději si i zapíšeme), jak bylo štěně dosud krmeno - složení krmné dávky a časy, kdy je zvyklé jíst. Toto dodržujeme alespoň několik prvních dní, než si u nás štěně zvykne.

        A pak už můžeme štěně vzít a vypravit se s naším novým kamarádem na cestu domů.

 

K tomuto tématu si můžete zajimavý článek přečíst i v následujícím odkazu:

http://www.kchbo.com/?Chov_a_zdrav%ED:Chcete_%B9t%EC%F2%E1tko_aneb_jak_vybrat_chovatele%3F